Agresja u dzieci – jak jej zapobiegać?
13

A A A

Niekiedy u dziecka występują trudności z adaptacją do nowych warunków. Przede wszystkim dotyczy to pierwszego etapu kształcenia, czyli wychowania wczesnoszkolnego. Częstym powodem odrzucenia jest agresja u dziecka – jeśli rodzice nie zwrócą w porę uwagi na ten problem, przyniesie to w przyszłości katastrofalne skutki.

Sami mamy na to wpływ

Agresja u dziecka powinna być skonsultowana ze specjalistą – pomoże to w znalezieniu i wyeliminowaniu przyczyn takiego zachowania u młodego człowieka. Ogromną rolę w zapobieganiu agresji na co dzień, ma odpowiednie wychowanie dziecka i zasady panujące w domu rodzinnym.

Wielu rodziców, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, popełnia liczne błędy wychowawcze już we wczesnych latach życia malucha – im pociecha starsza, tym trudniej wyplenić u niej złe nawyki. Jak więc widać, warto zastanowić się, czy tak naprawdę rozpieszczamy dzieci i dajemy im dowód naszej miłości, lub też czynimy im powolną krzywdę.

Od dawien dawna wiadomo bowiem, że bezwarunkowe zaspokajanie wszystkich zachcianek dziecka jest jedną z przyczyn złego zachowania w wieku młodzieńczym i nieprawidłowych relacji z innymi ludźmi w wieku dorosłym. Dziecko musi wiedzieć, że nie zawsze będzie miało w życiu wszystko, o czym tylko zamarzy – trzeba dawać mu to do zrozumienia od najmłodszych lat.

Nie popadajmy w przesadę

Jednocześnie należy wystrzegać się przy tym zbyt dużej dyscypliny – wszystko należy robić z umiarem, a ciągłe pretensje i zwracanie dziecku uwagi przyczyniają się do ogromnych problemów z pewnością siebie.

Kolejną rzeczą, jaka z pewnością eliminuje agresję u dziecka, jest odpowiednia ilość czasu, jaką mu poświęcamy. Jest to szczególnie potrzebne zwłaszcza w tych czasach, w których większość rodziców jest zbyt zapracowana, żeby choć trochę poprzebywać z własnymi dziećmi i poświęcić uwagę tylko im.

Czy to ADHD?

Agresja u dziecka powinna skłaniać rodziców do wizyty u specjalisty, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy problemy nie są przypadkiem spowodowane rozwijającym się ADHD. Nie jest to rzecz jasna konieczność, jednak choroba ta w dzisiejszych czasach pojawia się coraz częściej – warto więc to sprawdzić.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*